Üldnarkoosis hambaravi – kellele ja miks on see sobilik?

Üldnarkoosis hambaravi – kellele ja miks?

Üldnarkoosis hambaravi – kellele ja miks?

Üldnarkoosis hambaravi

Üldnarkoosis hambaravi kasutatakse eelkõige mastaapsemate kirurgiliste sekkumiste puhul, selleks, et vähendada kaasnevat valutunnet või ravi puhul ilmnevaid vastureaktsioone. Üha sagedasem põhjus taolise ravimeetodi kasutamiseks on ka väga suur hirm hambaravi suhtes.
“Üldnarkoosis hambaravi tähendab seda, et patsient pannakse raviprotseduuri ajaks nö magama ehk aju ei taju valu signaale. Selliste protseduuride vastu on huvi märgatavalt tõusnud võrreldes aasta taguse ajaga,” ütles Sakala Hambaravi hambaarst doktor Kaja Kiige. Ta tõdes, et üldnarkoosis hambaravi kasutamiseks on siiski ette nähtud kindlad põhjused ning kergekäeliselt sellesse protseduuri suhtuda ei tohiks, seda enam, et ka üldnarkoosist taastumine on omaette väljakutse.

Millal on ravi on näidustatud

Hambaid tuleks üldnarkoosi abil ravida siis, kui koostöövõime puuduse tõttu pole võimalik patsienti ravida tavameetodil. Kui inimesel on meditsiiniliselt näidustatud ravi mittevõimalikkus või patsiendil esineb paaniline hirm hambaarsti suhtes, mis tuleneb näiteks kõrgest valulävest või vastumeelsusest hambaravi protseduuride suhtes. Sellisel juhul on võimalik kasutada üldanesteesias hambaravi meetodit,” ütles Kiige, täpsustades, et on teatud protseduurid, mis nõuavad narkoosi rohkem kui teised. “Üldnarkoosis hambaravi käigus eemaldatakse (tarkuse)hambaid, ravitakse tsüste ning parandatakse hambaid. Lisakas eelnevale tehakse huule-ja keelekida operatsioone ning veelgi keerukamaid operatsioone nagu hamba eemaldamine põskkoopast,” rääkis Kiige.

Üldnarkoosis hambaravi teostatakse vaid koostöös anestesioloogiga, kellega kaardistatakse põhjalikult patsiendi meditsiiniline taust.

Üldnarkoos on tänuväärne ka seetõttu, et võimaldab arstil teha tööd segamatult. Patsiendi keha on operatsiooni ajal fikseeritud ning mõningaid protseduure saab seetõttu ka kiiremini teostada.

Mida on üldnarkoosis ravi osutamiseks vaja

“Selleks, et patisentidele üldnarkoosis hambaravi pakkuda, tuleks hambakliinikul muretseda narkoosiaparaat ning ühtlasi peavad ka ruumid olema teenuse osutamiseks vastavalt planeeritud. Kuna meditsiiniseadmed on väga kallid, siis paljudel kliinikutel neid tõesti veel pole ning ühtlasi on oluline anestesioloogi kättesaadavus,” tõdes Kotka Tervisemajas resideeruva Sakala Hambaravi tegevjuht Hendrik Kiige. Kiige lisas, et kuna patsiendid on teenuse vastu korduvalt huvi tundnud, siis selleks, et pakkuda klientidele hambaravi täisteenust ühes kohas, otsustati ka üldnarkoosis hambaravi pakkuma hakata.

Ka riigitasandil oli möödunud aasta jooksul arutelu all üldnarkoosis hambaravi teenuse hüvitamine ning 1.juulist jõustuva hambaravihüvitise korral hakkab riik tasuma ka üldnarkoosi abil teostatud hambaravi eest juhul, kui see on täiskasvanule meditsiiniliselt näidustatud. Sellest muudatusest on eelkõige abi nendele, kes kannatavad psüühika- ja käitumishäirete ning närvisüsteemihaiguste käes või kellel on raske füüsiline puue.

 

Loe rohkem meie teiste teenuste kohta siit.

Loe rohkem suutervise kohta siit.

Vaata kõiki uudiseid
Vaata kõiki uudiseid
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
27.11.2023
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?...
Loe edasi
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
16.10.2023
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral...
Loe edasi
Suletud kuupäevad juulis
14.07.2023
Suletud kuupäevad juulis
Suletud kuupäevad juulis...
Loe edasi