Broneeri hambaravi aeg
Tarkusehamba eemaldamine
Retineerunud ehk peetunud tarkusehamba eemaldamine
Tarkusehambaid on tavaliselt neli ja nad on kõige tagumised purihambad üla- ja alalõuas, mis formeeruvad lõplikult alles täiskasvanueas. Tarkusehammaste lõikumisperiood on väga individuaalne. Tavaliselt hakkavad nad lõikuma 17 – 25 eluaastate vahel, mõnedel inimestel palju hiljem ja mõnel ei tule üldse lõualuust ja pehmetest kudedest välja. Üle 75% inimestel ei mahu tarkusehambad ritta, 90% inimestel on vähemalt üks osaliselt lõikunud või peetunud tarkusehammas, mis võib põhjustada hiljem probleeme. Iga tarkusehamba eemaldamine otsustatakse individuaalselt
Kas tarkusehamba operatsioon on tõesti vajalik?
Hea ülevaate eemaldamise vajalikkusest annavad suu läbivaatus, panoraam- / 3 D röntgenpilt ja samuti vastused järgmistele küsimustele:
- kas tarkusehammast saab kasutada eemaldatud või kahjustunud purihamba asendamiseks?
- kas tarkusehambad on juba põhjustanud lõualuudes patoloogilisi muutusi või on need oodatavad?
- kas tarkusehammaste areng ja suhu lõikumine on normipärane?
- kas operatsiooni ajal on erinevad riskid võimalikud?
Millal on 3D röntgenpilt on vajalik?
3-D röntgenpilt on vajalik selleks, et kaaluda operatsiooni riske, kui tarkusehambad on raske asendianomaaliaga, asuvad tundenärvikanali või põskkoopa vahetus läheduses. Ühtlasi, kui juured on ebaselge kujuga ja luus esineb patoloogilisi muutusi, et näha juurte formeerumist tarkusehammaste transplantatsiooni korral.
Millised ohud võivad tekkida, kui tarkusehammaste areng ja suhulõikumine ei ole normipärane:
- kui tarkusehammas lebab naaberhamba peal, siis ta avaldab survet lõikumise ajal, see võib kahjustada naaberhamba juurt, ümbritsevat luud või põhjustada defekte hambareas.
- osaliselt lõikunud hambad 50% juhtudel muutuvad põletikuks, mis mõningatel juhtudel võivad tekitada raskeid abstsesse.
- on oht lõualuudefekte põhjustavate tsüstide tekkeks ja selle tagajärjel tekkida võiv lõualuu murd
- juurte resorbtsioon ( hambajuurte lahustumine ).
- seletamatu põhjusega valu, mis võib tihti ka ülekanduda kõrva. Inimene tajub seda sellisel juhul ebamugava kõrvavaluna.
- põselimaskesta trauma, mille tagajärjel mõnel juhul võib tekkida leukoplaakia ( valge laik ), mis omakorda harva, aga võib üle minna pahaloomuliseks kasvajaks
- tarkusehammaste puhastamine on tihti raskendatud, mis soodustab kaariese teket ja võib levida naaberhambale.
Millised võivad olla tarkusehamba eemaldamine ja selle riskid:
Lisaks üldistele operatsiooni komplikatsioonidele, nagu veritsus ja põletik, võivad tekkida ka spetsiifilised komplikatsioonid:
- alumiste hammaste, huule, keele, limaskesta tundehäired ja tuimus, kuna alumine tarkusehammas asub kahe tundenärvi vahel. Vahel harva võivad need häired olla püsiva iseloomuga.
- põletikuliste tarkusehammaste eemaldamise järgselt võivad tekkida luupõletik või abstsess, vahel harva ka põskkoopa põletik (seda just ülemiste hammaste puhul).
- üliharva võib tekkida alalõualuumurd
Tarkusehamba eemaldamine on vajalik siis kui:
- on raskendatud tarkusehammaste suhu lõikumine ja esineb hambaid ümbritsevate kudede põletik
- esineb tarkusehammaste kaaries, mis ei allu tavapärasele ravile ja esineb juurepõletik (keeruline ja tihti läbimatu juurekanalite süsteem ning piiratud juurdepääs)
- esineb tsüste
- esineb luu muutusi.
- ortodontiline ravi näeb seda ette
- naaberhambad on kahjustunud
- tarkusehambad põhjustavad hambumushäireid, valu, limaskesta traumat ja põletikke
Tarkusehamba operatsiooni ei peaks ette võtma, kui:
- tarkusehammas on lõikunud õiges asendis ja osaleb mälumisprotsessis
- on planeeritud teise purihamba eemaldamine, mida soovitakse asendada tarkusehambaga (ortodontiline hammaste nihutamine ja hambatransplantatsioon)
- tarkusehammas on sügavalt luus, ilma patoloogiata ja selle eemaldamine on väga traumaatiline ja riskantne
- patsiendil on raske vaimuhaigus, mis ei luba protseduri läbiviia lokaalanesteesias ambulatoorsetes tingimustes (näidustatud üldnarkoosis)
Tarkusehamba operatsiooni läbiviimine:
- tarkusehamba operatsioon võib olla kerge ja samas ka mõnikord keeruline ning tüsistustega.
- see on ambulatoorne protsedur, mis viiakse läbi kohaliku tuimestusega. Korraga võib eemaldada üks või kaks hammast ühelt suu poolelt.
- operatsiooni käigus eemaldatakse vajadusel hamba ümbert luu ja hammas tükeldatakse puuriga. Väikesed juuretükid võib luusse jätta ainult juhul, kui nende eemaldamine on liiga riskantne ja võib põhjustada närvi vigastusi. Peale hamba eemaldamist haav kontrollitakse, puhastatakse, vajadusel asetatakse haavale antiseptiline või hemostaatiline käsn ja õmmeldakse kokku. Õmbluste eemaldamine toimub 7 – 10 päeva pärast.
Antibiootikume määratakse ravikuurina traumaatilise operatsiooni korral, kui tegemist põletikulise hambaga või kui patsient põeb raskeid süsteemseid üldhaigusi. Tarkusehamba eemaldamine ja selle protseduuriga kaasnevate täiendavate küsimuste korral võta julgelt meiega ühendust telefoni 5335 99 66.
Loe meie teiste hambaravi teenuste kohta siit.
Loe peetunud tarkusehamaste eemaldamise kohta siit.