3D hambaravi – mille poolest erinev tavapärasest?

3D hambaravi – mis see on?

3D hambaravi – mis see on?

3D hambaravi ja selle võimalused patsiendile

3D-hambaravi – kas see on hammaste ravimise tulevik? Kui veel mõned aastad tagasi ei olnud patsiendid 3D-hambaravist palju kuulnud, siis nüüdseks teatakse 3D-restauratsioone juba ise küsida, tõdes Sakala Hambaravi proteesiarst dr Kaja Kiige, kelle käe all on 3D- freesi abiga valminud rohkem kui 100 hammast.

Viimastel aastatel hambaravis kasutusele võetud Cereci 3D-hambaraviseadmed võimaldavad restauratsioone, sealhulgas kroone, panuseid ja laminaate, patsiendi jaoks valmistada kõigest paari tunniga. “Kuna 3D-restauratsioonid valmivad kiiresti, need saab patsiendile paigaldada kõigest ühe visiidiga ja seetõttu ei pea patsient vahepealsel ajal ajutisi kroone kandma. 3D-tehnoloogia kasutuselevõtt on hambaravipatsientide elu oluliselt mugavamaks muutnud,” ütles dr Kaja Kiige.

Kellele 3D-hammas sobib?

Dr Kiige sõnul sobib 3D-hambaravi patsiendile, kes vajab hamba taastamist ning soovib kogu protseduuri võimalikult mugavalt ja kiirelt läbida. “3D- seadmega saab luua hübriid- või täiskeraamilisi kroone, panuseid ja laminaate. Kuna me kasutame restauratsioonide valmistamiseks vastupidavaid mineraalkeraamika blokke, mis sarnanevad inimese oma hambamaterjaliga, on 3D-tehnoloogiaga valmistatud restauratsioonid igati ohutud ning vähemalt sama vastupidavad kui käsitsi laboris valmistatud proteesid,” kinnitas dr Kiige.

Kuidas 3D hambaravi puhul hammas valmib?

Pärast taastatava hamba ettevalmistamist pildistab hambaarst hamba üles spetsiaalse 3D-kaameraga. Valminud 3D-pildi alusel luuakse CAD/CAMi seadmes hammaste 3D-mudel, millest hambaarst kujundab tarkvara abil taastamisele kuuluva hamba või selle osa. Seejärel freesitakse taastamisele kuuluv hammas kohapeal valmis automaatse ja ülitäpse freesmasina abil. Kuni 3D-masin uut hammast freesib, saab patsient aega veeta hambaravi ootesaalis. Peale restauratsiooni valmimist paigaldab hambaarst uue hamba või hambaosa patsiendile sama visiidi käigus suhu, taastades seeläbi soovitud hamba. “Hamba saab ühevisiidiliselt taastada umbes 2-3 tunniga,” sõnas dr Kiige.

Muud digitaalse hambaravi võimalused

Lisaks restauratsioonidele saab 3D-hambaravi seadmetega luua väga täpseid ning patsiendispetsiifilisi ortodontilisi ja kirurgilisi vahendeid ning muid hambaravis vajalikke tooteid, näiteks splinte. “Digitaalne hambaravi on väga kiiresti arenev valdkond ning ka 3D-seadmete kasutamisvõimalused üha laienevad. Näiteks kasutatakse 3D-pilditehnikaid erinevate patoloogiliste probleemide diagnoosimiseks,” tõi dr Kiige näiteid.

Levinud on ka digitaalne radiograafia ning lasertehnoloogia, millest on abi igemeprobleemide ravimisel, aga see võimaldab ka näiteks avastada varajast kaariest ning vältida selle edasiarenemist. Hea abimees hambaarstile on intraoraalne kaamera, mis võimaldab hambaid näha detailsemalt kui eales varem, optiline skänner aga aitab luua digipildi hamba sisemusest.

“Loomisel on tehnoloogiad, mis võimaldavad kindlaks teha erinevaid hambaprobleeme põhjustavad geenid. Sellised kõrgeltarenenud digitehnoloogiad võimaldavad hambaprobleeme ennetada, aga ka kindlaks teha, mis on nende probleemide algpõhjus. Digitaalsed tehnoloogiad kahtlemata edendavad hambaravi nii patsientide kui arstide seisukohalt ning on ainult aja küsimus, millal hambaravi pea täielikult digitaalselt muutub,” tõdes dr Kiige.

Loe meie teiste teenuste kohta siit.

Loe suutervise kohta rohkem siit.

Vaata kõiki uudiseid
Vaata kõiki uudiseid
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
27.11.2023
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?...
Loe edasi
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
16.10.2023
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral...
Loe edasi
Suletud kuupäevad juulis
14.07.2023
Suletud kuupäevad juulis
Suletud kuupäevad juulis...
Loe edasi