Ortodontilised kaped, esteetilised ja mugavad võrreldes breketitega

Ortodontilised kaped

Ortodontilised kaped

Räägitakse, et õnn peituvat naeratuses ja asuvat seega otse nina all. Kuna vähestel meist on õnnestunud geneetilises lototronis võita täiusele lähedane hambumus, siis tuleb ilusa naeratuse saamiseks hambaarstilt abi otsida. Tervet hambumust ja ilusat naeratust soovib enamus, kuid siiani ei ole me kohanud inimest, kes breketite kandmisest õhinasse satuks. Alternatiiv breketitele on paigaldada hambumuse parandamiseks breketite märkamatu alternatiiv – ortodontilised kaped.

Ortodontilised kaped – mis need on ?

Hästi lihtsalt – kapedel on breketitega sarnane funktsioon, kuid neid saab söömiseks suust ära võtta ja nad jäävad suus peaaegu märkamatuks. Kui breketid paigaldatakse hammaste külge staatiliselt ning naeratades on näha nii traat kui ka breketilukk, siis kaped on läbipaistvad, eemaldatavad ja valmistatud täpselt hammaste järgi.

Kaped valmistatakse kergest ja läbipaistvast bioloogilisest hüpoallergeensest materjalist, kas ülemisele, alumisele või mõlemale hambakaarele.

Miks eelistada kapesid?

Kapede eelis võrreldes breketitega on kasutusmugavus ja esteetilisus. Kaped on läbipaistvad, peaaegu märkamatud ja mugavad. Kõlab ju hästi – saad hambumuse korda ja ei pea naeratuse pärast ebamugavust tundma.

Oluline eelis nii arstide kui ka patsientide hinnangul on võimalus kapesid suust eemaldada. See võimaldab lihtsamini suuhügieeni eest hoolitseda ja kasutada hambaniiti. Olenemata sellest, kas patsiendil on kaped või breketid, siis suuhügieeni tähtsus ja olulisus ise ravimeetodi valikust ei muutu.

Tänu sellele, et kapesid saab eemaldada, puuduvad võrreldes breketitega raviperioodil toitumise piirangud. Näiteks breketite puhul ei saa ravi ajal tarvitada suure parkainete sisaldusega, hammaste külge kleepuvaid või teralisi toitaineid, mis muudavad suuhügieeni tagamise keeruliseks. Kuigi kapede puhul ei ole niivõrd rangeid toitumispiiranguid, on igapäevane suuhügieen sama oluline. Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas, pöörata rõhku põhjalikule niiditamisele ja kapede puhastamisele.

Kas ortodontilised kaped sobivad kõigile?

Seda on kõige lihtsam välja selgitada, kui tuled Sakala hambaravikliinikusse konsultatsioonile. Kapede paigaldamine on väga individuaalne protsess, mis eeldab raviplaani koostamist. Seniks aga võid lähtuda järgnevast:

  • Hambumus. Kaped ei pruugi sulle sobida, kui sinu hambumus on tugevalt paigast ära. Hambaarst saab sind igal juhul aidata, kuid alati ei ole keerulisemates olukordades kaped õige ravimeetod, millest alustada.
  • Vanus. Kaped sobivad kõige paremini hilisteismelistele ja täiskasvanutele, kes mõistavad kapede vajalikkust ning järgivad ravirutiini korrektselt, ent oskavad hinnata kõige paremini kapete esteetilisust ning märkamatust. Noorematel lastel ja varateismelistel, kellel hambad veel kasvavad, ei pruugi kaped olla parim lahendus.
  • Enesedistsipliin. Soovitame olla enda vastu ausad selles osas, kui väga sa tahad enda hambumust parandada. Breketite võlu ja valu on selles, et neid ei saa ära võtta. Kuna kapesid saab kandja iseseisvalt eemaldada, siis nendest on kasu ainult juhul, kui neid päriselt kanda.

Ravi käik ja pikkus

Kapede raviprotsess on väga individuaalne, võttes arvesse iga hamba kuju ja eripära. Protsess  koosneb erinevatest etappidest. Kõigepealt pöördub patsient konsultatsioonile, kus ortodont hindab, kas kaped on patsiendile sobiv ravilahendus. Seejärel tehakse patsiendi hambumusest fotod ja digitaalsed mudelid. Edasi koostatakse raviplaan, mis lähtub patsiendi ravivajadusest ja soovitud tulemusest ning kirjeldab hammaste liikumist ja ravi pikkust. Tehakse ka 3D video, mis visualiseerib hammaste liikumist raviperioodil ning tulemust peale ravi lõppu. Peale eelmiste protsesside läbimist tellitakse patsiendi hammastele sobivad kaped. Kogu ravi jooksul valmistatakse ligikaudu 20-40 individuaalset kapet, mis nihutavad hambumust vähehaaval soovitud tulemuse suunas.

Kapede valmistamisprotsess kestab umbkaudu üks kuu. Sellele järgneb raviperiood, mille käigus uuendatakse kapesid iga kahe nädala järel, et need vastaksid suukaare muutustele. Aegajalt on vajalik ka täiendav ortodondiline kontroll, kus hinnatakse ravi tulemuslikkust. Kapede raviplaani tarkvara prognoosib küll täpse ravi pikkuse, kuid see võib ravi käigus muutuda, kuna iga juhtum on individuaalne.

Esimesed tulemused on näha juba mõne kuu möödudes. Ravi lõpeb kauni ja ilusa naeratusega.

Ekspert selgitab – kaped ei ole võluvits

Sakala Hambaravi ortodondi Jelena Savvova hinnangul on väga oluline patsientidele selgitada, et hambumuse parandamine kapede abil nõuab oluliselt suuremat enesedistsipliini. Savvova ütleb, et „kaped ei ole kindlasti võluvits, mis sobib kõigile ja hambumuse imekombel paika ajab. Kindlasti peaks sobiv raviplaan sündima arsti ja patsiendi koostöös“.

Raviarstide igapäevane töö on toonud kaasa juhtumeid, kus võimalus kapesid iseseisvalt eemaldada tähendab, et paika pandud raviplaan venib oluliselt pikemaks. Seda ainult juhul, kui patsient neid tegelikult ei kanna. Raviplaani pikkus on kapede ja breketite puhul Savvova hinnangul sarnased. Samuti on kapede puhastamine ja suuhügieeni tähtsus võrreldavad breketite kandmisega.

Astu esimesed sammud juba täna

Kui tahad hambumust parandada, kuid ei soovi breketitega kaasnevat ebamugavust ja ebakindlust, siis kaped on hea ja esteetiline alternatiiv. Sakala Hambaravi kasutab Airnivol kapesid. Täpsema informatsiooni saamiseks konsulteeri enda raviarstiga või broneeri konsultatsiooni aeg Sakala hambakliinikus

 

Loe meie teiste teenuste kohta siit.

Loe suutervise kohta rohkem siit.

Vaata kõiki uudiseid
Vaata kõiki uudiseid
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
27.11.2023
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?...
Loe edasi
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
16.10.2023
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral...
Loe edasi
Suletud kuupäevad juulis
14.07.2023
Suletud kuupäevad juulis
Suletud kuupäevad juulis...
Loe edasi